ریفلاکس گاستروازوفاژیال

در بسیاری از بالغین بعد ار مصرف غذای زیاد یا تند احساس سوزش و ناراحتی در قسمت سر دل (معده) دیده می شود زمانی که این علایم بدون علت خاصی از جمله (ادویه زیاد) اتفاق بیفتد ممکن است مرتبط به ریفلاکس معده به مری شود و به ان بیماری ریفلاکس گوارشی گفته می شود. اما ریفلاکس گوارشی تنها مربوط به بالغین نمی باشد وکودکان نیز می توانند به ان مبتلا باشند. در شیر خواران این بیماری میتواند منجر به استفراغ بعد از شیرخوردن شود.

در کودکان بزرگتر و نوجوانان می تواند منجر به سوزش سر دل و معده و احساس ناراحتی در قفسه سینه گردد. در بسیاری از کودکان با گذشت زمان و افزایش سن این علایم برطرف می گردد. اما در برخی دیگر باقی مانده و نیاز به درمان پیدا می کند.

علت سوزش سر دل و گلو در این بیماری به علت برگشت محتویات اسیدی معده از مری به معده می باشد. این امر می تواند به علت ضعف عضلات متصل کننده مری به معده بوده که به درستی نمی توانند عمل کنند . در نوزادان مبتلا به ریفلاکس، شیر مادر یا شیر خشک از معده به داخل مری برگشته و گاهی منجر به استفراغ در ایشان می گردد .

اکثر شیر خواران مبتلا به ریفلاکس تا سن 2-1 سالگی بهبودی پیدا می کنند اما در برخی دیگر این علایم ادامه پیدا میکند. کودکان مبتلا به اختلالات عصبی و تکامل مانند فلج مغزی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. که اغلب در این بیماران طول کشنده و شدید است.

(علایم ریفلاکس گوارشی)

سوزش سردل مهمترین علامت ریفلاکس گوارشی در کودکان و نوجوانان است. این سوزش میتواند حدود 2 ساعت طول کشیده و بعد از صرف غذا اغلب شدید تر می شود. در شیر خواران و کودکان می تواند منجر به مشکلات قبل و بعد از صرف غذا شود که شامل:

1-استفراغ مکرر به ویژه  بعد از صرف غذا و شیر

2-ایجاد خفگی زمانی که محتویات برگشت شده از معده وارد ریه شود

3-بی قراری و گریه زیاد بعد از خوردن شیر

4- امتناع از خوردن یا خوردن مقادیر خیلی کم شیر یا غذا

5- عدم وزن گیری کافی

این علایم با دراز کشیدن یا قرار گرفتن در صندلی ماشین بلافاصله بعد از صرف شیر یا غذا بدتر می شود.

(عوارض ریفلاکس گوارشی)

مشکلات تنفسی (در صورتی که محتویات معده وارد تراشه ریه یا بینی گردد)

ازوفاژت (به معنای التهاب و قرمزی مری)

خونریزی مری

ایجاد تاثیرات سلولی در مری که منجر به قسمتی در خوردن غذا می گردد.

به علت اینکه عوارض ریفلاکس منجر به اختلال در تغذیه کودک می شود می واند این بیماری باعث اختلال رشد و وزن گیری شود بنابرین در مواردی که اختلال رشد ایجاد کند حتما نیاز به پیگیری و درمان دارد .

(تشخیص ریفلاکس گوارشی)

در کودکان بزرگتر پزشک اغلب با معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال از والدین کودک به تشخیص می رسد.

سعی کنید مواد غذایی که علایم کودکتان را تشدید می کنند بشناسید و در مورد انها با پزشک وی مشورت کنید.

در بچه های کوچکتر و شیر خواران پزشک ممکن است از تستهای تشخیصی و عکسهای رادیولوژی ویا اندوسکوپی برای تشخیص استفاده کند.

(درمان ریفلاکس گوارشی)

درمان ریفلاکس گوارشی بسته به نوع و شدت علایم متفاوت است

در شیرخواران ممکن است پزشک توصیه به غلیظ تر کردن شیرخشک یا مادر نماید. سعی کنید کودکتان را در وضعیت عمودی نگه دارید. در کودکان بزرگتر از صرف مواد غذایی تشدید کننده ریفلاکس خودداری کنید .

از جمله:

1-نوشیدنی های گازدار و حاوی کافیین

2-شکلات به ویژه کاکائویی

3-غذاهای چرب و سرخ کردنی

4-سیرو پیاز

5-غذاهای تند

6-غذاهای حاوی رب و سس ها

ممکن است پزشک کودک شما توصیه کند که سر تخت خواب کودک خود را کمی بالاتر قرار دهید تا در طول شب میزان برگشت محتویات معده را کاهش دهد. همچنین در کودکان چاق توصیه به کاهش وزن و در جوانان توصیه به دوری از الکل و سیگار نماید.

تهیه شده توسط : دکتر سارا نخعی زاده – متخصص کودکان و نوزادان

بهمن ۱۳۹۵

پرسش جدید

فرم ارسال پرسشهای والدین کودکان