دوران نوزادی

تعریف دوره نوزادی

از بدو تولد تا 28 الی 30 روز اول زندگی را دوران نوزادی می­‌نامیم. بهتر است نوزاد پس از تولد و انجام کارهای موردنیاز پزشکی، در صورت امکان در دقایق اول بدون هیچ پوششی روی بدن مادر قرار گیرد تا با دمای بدن مادر حرارت بدنش تنظیم شود و با تماس با پوست مادر به آرامش برسد.

وزن نوزاد

روزهای اول پس از تولد نوزادان تا حدود 10% از وزن ابتدایی تولد را از دست می­دهند ، انتظار می‌رود 10-7 روزگی به وزن تولد خود بازگردند و بعد از آن روزی  20 تا 30 گرم وزن­گیری داشته باشند.

نوزاد نیاز دارد هر دو تا چهار ساعت شیر بخورد بنابراین اگر نوزادتان بعد از تولد شب ها بیدار نمی شود بهتر است او را بیدار کنید تا شیر بخورد.

تغذیه با شیر مادر

بهتر است تغذیه با شیر مادر در ساعات ابتدایی تولد شروع شود. توصیه می شود اطلاعاتی در خصوص فواید تغذیه با شیر مادر، نحوه ی شیردهی و راهکارها و مشکلات مربوط به آن در دوران بارداری قبل از تولد به مادران توسط کارشناسان مراکز بهداشت آموزش داده شود. مسلماً آگاهی والدین از فواید شیر مادر در سلامت روحی و جسمی کودکشان در دوران شیرخوارگی و پس از آن نقش بسیار مهم و پررنگی در موفقیت شیردهی مادران در سال های اول پس از تولد خواهد داشت.

تهیه شده توسط : دکتر سارا نخعی زاده – متخصص کودکان و نوزادان

تیر ماه 1400

پرسش جدید

فرم ارسال پرسشهای والدین کودکان

فهرست