نحوه جداسازی از شیر مادر

index

جداسازی از شیر مادر به جهت اینکه فرصت کافی به مادر و شیر خوار برای سازگاری با شرایط جدید فراهم شود بایستی به تدریج اتفاق بیفتد. یک راه این است که به تدریج دفعات شیر دهی را کاهش دهید تا زمانی که کودک تمام نوشیدنیهای مورد نیاز خود را از طریق فنجان بنوشد.

کاهش تدریجی دفعات شیر دهی باعث جلو گیری از احتقان شیر در پستانها خواهد شد . بسیاری از مادران ترجیح می دهند شیر دهی در زمان خواب کودک را در اخرین مرحله قطع کنند به ویژه مادران شاغل که در طول روز منزل نیستند و علت دیگر ارتباط عاطفی مادر و کودک که در حین خواب از طریق شیر دهی محکم تر می گردد.

راه دیگری که برای جداسازی از شیر مادر وجود دارد سپردن این تصمیم به عهده کودک است که تا هر زمانی که تمایل دارد به شیر خوردن ادامه دهد. زمانی که کودک در طول روز 3 وعده غذایی و 2 میان وعده مصرف میکند میزان شیری که از سینه مادر می خورد مرتبا کم و کمتر می شود در این حالت شیر مادر نیز مرتبا کم و کمتر می گردد. اگر شیر خوار خود را در کمتر از یکسالگی از شیر خود جدا میکنید بایستی شیر خشک جایگزین برای او شروع کنید میتوانید در این خصوص با پزشک وی مشورت کنید.

راهکارهایی جهت ساده تر کردن جداسازی از شیر مادر:

جداسازی از شیر مادر در صورتی که کودک از روشهای دیگری مثل بطری یا ترجیحا فنجان جهت دوشیدن شیر استفاده کند ساده تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که شیر خواران بعد از 6 ماهگی بایستی از غذای کمکی هم استفاده کنند و بعد از یکسالگی شیر مادر به تنهایی نیازهای تغذیه ای کودک را فراهم نکرده و غذاهای جامد بایستی جزو روتین تغذیه ای کودک باشد. زمانی که جداسازی را شروع میکنید به این نکته دقت کنید که کودک شما نیاز به زمان برای تطابق خود جهت نوشیدن از طریق فنجان خواهد داشت پس صبور باشید و در جداسازی از شیر خود شتاب نکنید.

در صورتی که در حین جداسازی کودک شما اعمالی از قبیل مکیدن شست و یا وابسته شدن به تعلقات خود مثل پتو یا عروسک پیدا کرد او را سرزنش نکنید او از این طریق خود را به تغییرات ایجاد شده وفق می دهد. در مواردی که تغییرات جدیدی در زندگیتان رخ داده بر فرض مثال شروع رفتن کودک به کودکستان یا جا به جایی منزل شروع به جداسازی از شیر خود نکنید.

شما به عنوان مادر چه احساسی خواهید داشت؟

بسیاری از مادران در حین جداسازی کودکشان از شیر خود دچار احساسهای مختلفی می گردند از یک طرف جداسازی ازاری بیشتر برای مادر فراهم میکند از طرف دیگر شیر دهی در واقع پیوند عاطفی بسیار محکمی بین مادر و کودک فراهم کرده و بسیاری از مادران از ترک ان احساس ناراحتی می کنند. زمانی که شما وارد این مرحله می شوید بهتر است بدانید که شما و کودکتان احساسهای متفاوتی را تجربه خواهید کرد. با این حال به خاطر داشته باشید که راههای بی شماری جهت حفظ این رابطه بین شما و فرزندتان وجود دارد.

سوالات رایج مادران در خصوص شیر دهی:

ایا برگرداندن مقداری شیر بعد از شیردهی در شیرخواران طبیعی است؟

بساری از شیر خواران مقادیر اندکی شیر بعد از شیر خوردن (گاهی بعد از هر بار شیر خوردن )بر می گردانند به این علت که سیستم گوارشی انها نا بالغ است . تا جایی که شیر خوار شما به خوبی وزن گیری داشته باشد و ناراحتی و بی قراری چندانی نداشته باشد این مسئله نرمال تلقی میشود . با این امر دقت کنید که برگرداندن مقداری شیر یا پنیره متفاوت از استفراغ جهشی و برگرداندن تمام شیر می باشد. در صورتی که افتراق این موارد برای شما سخت است با پزشک کودکتان مشورت کنید. در صورتی که پزشک کودکتان این مسئله را طبیعی دانست میتوانید اقداماتی جهت کاهش ان انجام دهید که شامل موارد زیر می باشد:

1-اروغ شیرخوار خود را بعد از هر بار شیردهی بپیرید.

2-شیر دهی را به صورت حجم کمتر و دفعات بیشتر انجام دهید.

3-شیر خوار خود را به صورت نیمه نشسته از قبل نگه ندارید.

4-بعد از شیر دهی با کودک خود بازی هایی که فعالیت زیادی در ان شیر خوار دارد انجام ندهید.

5-خوابیده به شیر خوار خود شیر ندهید.

6-کودک خود را در معرض دود سیگار و قلیان و اسپند قرار ندهید

ایا شیر دهی در مادرانی که احساس بیماری می کنند بلامانع است؟

در اکثر موارد بلامانع است اکثر بیماریها منع شیر دهی ندارند و برای شیر خوار خطری ایجاد نمیکنند.

اگر شما به عنوان مادر احساس بیماری میکنید به خاطر داشته باشید که بدن شما انتی بادی بر علیه بیماری میسازد و ان انتی بادی ها از طریق شیر شما به بچه منتقل می شود.اگر چه در موارد نادر مثل ایدز سلامت مادر ممکن است توانایی او در شیر دادن را تحت تاثیر قرار بدهد. قبل از انکه شیر دهی را قطع کنید با پزشک مشورت نمایید

در مورد شیر خوارانی که در حین شیر خوردن پستان مادر را گاز میگیرند چه باید کرد؟

کودکان اغلب با لثه هایشان در حین شیر خوردن با نوک سینه مادر بازی می کنند اما زمانی که شروع به دندان دراوردن می کنند ممکن است گاز بگیرند. اغلب زمانی این کار را می کنند که سیر شده اند و قصد بازی کردن دارند زمانی که این کار را انجام می دهند و شما احساس می کنید کودکتان سیر شده است از سینه خود اورا جدا کنید

ایا شیر خوار من نیاز به ویتامینهای مختلف در زمان شیردهی دارد؟

شیر مادر غنی از بسیاری ویتامینها و همچنین اهن می باشد. اهن شیر مادر تا زمانی که شیرخوار شروع به تغذیه از طریق غذای کمکی میکند کافی است پس از ان بایستی مکمل اهن برای وی شروع شود.تمام کودکان نیاز به مکمل ویتامین دی دارند.

در مورد شیر خوارانی که تمایلشان به شیر مادر کاهش می یابد چه باید کرد؟

این مسئله بسیار شایع بوده و معمولا مدت کوتاهی به طول می انجامد.عللی که کودک تمایل خود را به شیر مادر از دست می دهد در زیر امده است:

1-دندان دراوردن (به علت درد لثه)

2-استرس مادر

3-تغییر در بوی مادر به علت تغییر در صابون و عطر و لوسیون

4-تغییر مزه شیر به علت تغییر رژیم غدایی مادر

5-شروع عادت ماهیانه در مادر

6-درد گوش .گرفتگی بینی و برفک دهانی

راهکارهایی که در این موارد کمک کننده هستند به قرار زیر است:

زمان بیشتری به شیر دادن کودکتان اختصاص دهید.

لحظات شیر خوردن را برای کودکتان لذت بخش کنید (کودکتان را در اغوش بگیرید. اورا ببوسید. با او حرف بزنید)

در زمان خواب کودک خود را شیر بدهید در ان زمان همکاری بیشتر خواهد کرد.

شیر دهی را در محیط ارام بدون محرک های بیرونی از جمله تلویزیون و رادیو انجام دهید.

قبل از شیر دهی می توانید کمی سینه خود را بدوشید تا شیر شما جاری گردد سپس شیر دهی را شروع کنید .

تهیه شده توسط : دکتر سارا نخعی زاده – متخصص کودکان و نوزادان

اسفند ۱۳۹۵