رشد کودک ۲ تا ۳ ساله

2_3

در طی سومین سال زندگی بیشتر کودکان نوپا حدود ۱/۸ کیلوگرم وزن اضافه می کنند و از نظر قدی حدود ۵ تا ۸ سانتیمتر قد خواهند کشید.

آنها بسیار فعال و پرتحرک هستند به اطراف خود دویده و دنیا را برای خود کشف می کنند. در طی این مدت مهارتهای جدیدی مانند توپ بازی و راندن سه چرخه کسب می کنند.

اشتهای کودکان در این دوره ممکن است بسیار متغییر باشد که اغلب این امر شایع است.

برای ایجاد کردن عادتهای غذایی سالم می توان مواد غذایی متنوعی را در رژیم غذایی کودک قرار داد و به او این اجازه را داد که از هر کدام و به هر میزانی که میل داشت بخورد.

اگرچه کودکان با هم متفاوت هستند اما یک کودک سالم باید در منحنی رشد به صورت نرمال به رشد خود ادامه دهد.

پزشک قد و وزن کودک شما را در هر ویزیت اندازه گیری می کند و بر روی منحنی رشد قرار می دهد. این امر به پزشک امکان می دهد تا روند رشد کودک شما را زیر نظر گرفته و در صورت نیاز اقدامات تشخیصی لازم را انجام دهد.

کمک به رشد کودکان

رشد نرمال از طریق تغذیه سالم و خواب و ورزش کافی تقویت می گردد اما فاکتور اصلی رشد کودک شما ژنتیک او است. به خاطر داشته باشید وادار کردن بچه ها به خوردن غذای زیاد یا مقادیر بیش از اندازه ویتامینها و مواد معدنی باعث رشد قدی کودک شما نخواهد شد.

علیرغم اطلاعاتی که در چارتهای رشد وجود دارد تعریف قد و وزن نرمال قدری سخت است. والدین کوتاهتر اغلب بچه های کوتاه قدتری خواهند داشت.

اغلب بچه هایی که در زیر خط ۵٪ منحنی رشد قرار دارند جز ۲ طبقه زیر قرار می گیرند:

کوتاه قدی فامیلی(ژنتیکی):

این کودکان ژنهای کوتاه قدی را از والدین خود به ارث می برند. اگر چه قد آنها از میانگین کوتاهتر است ولی به صورت نرمال رشد می کنند. این کودکان هیچ گونه علایم خاصی دال بر بیماری خاصی را ندارند که رشد آنان را تحت تاثیر قرار دهد.

کوتاه قدی سرشتی:

این کودکان در اوایل دوران شیرخوارگی در سایز میانگین قرار دارند ولی کاهش رشد کمتر از میانگین را در بین ۶ ماهگی تا ۲ سالگی تجربه می کنند و این باعث افت منحنی رشد آنها خواهد شد.

بعد از ۲ تا ۳ سال کودکان با کاهش رشد سرشتی با سرعت نرمال رشد کرده تا زمانی که به بلوغ رسیده و اوج رشد قدی خود را دیرتر از همسالان خود تجربه می کنند.

به این علت که بلوغ در این افراد دیرتر شروع می شود این کودکان به رشد خود بعد از اینکه همسالان آنان رشدشان تمام شده است نیز ادامه خواهند داد.

در این خانواده ها افزایش رشد قدی ناگهانی در سنین بلوغ گزارش شده است و آنان نیاز به درمان ندارند.

اگر کودک شما خیلی آهسته رشد می کند ممکن است پزشک وی تستهای آزمایشگاهی برای وی درخواست کند تا متوجه شود که این کندی رشد مربوط به مشکل پزشکی است یا خیر.

تهیه شده توسط : دکتر سارا نخعی زاده – متخصص کودکان و نوزادان

شهریور ۱۳۹۵